Zakładanie Firmy Dla Początkujących

Od początku biznesu do sukcesu

Wyjaśniamy co to agencja celna

ByPiotr Szymczak

cze 1, 2022
londyn-agencja-celna-uk

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, czym zajmuję się agencja celna oraz w jaki sposób funkcjonuje ona na terenie Wielkiej Brytanii. Poniższy artykuł przybliży czytelnikowi wyżej wymienione aspekty.

Czym jest agencja celna?

Agencja celna zajmuje się regulowaniem opłat celnych, odprawami oraz wieloma innymi czynnościami związanymi z przemieszczaniem towarów pomiędzy państwami na całym świecie. Agencja celna jest nazywana pośrednikiem między różnymi przedsiębiorcami, a Urzędem Celnym. Agenci celni pomagają przy wielu formalnościach celnych opierając swoją działalność na Kodeksie Celnym. W dzisiejszych czasach zawód ten rozwija się i zatrudniane są coraz bardziej kompetentne i doświadczone osoby. Do zadań agenta celnego należy: przygotowanie formalne odpraw celnych, logistyka, spedycja, międzynarodowy transport oraz przeładunek towarów. Agencja celna pozwala oszczędzić czas klientom poprzez uzupełnienie formalności i zajęcie się wszystkimi sprawami związanymi z jego towarem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że agencja celna przyśpiesza formalności dzięki korzystaniu z uproszczonych procedur odprawy celnej.

Agencja celna UK

Agencja celna UK od pierwszego lipca bieżącego roku wprowadza zmiany związane z eksportowaniem produktów. Po pierwsze będzie ona wymagała eksportowych świadectw zdrowia w odniesieniu do produktów takich jak: POAO, czyli tych pochodzenia zwierzęcego, żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) oraz ABP, czyli produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Eksporterzy z UE będą zobowiązani dostarczyć kopię świadectwa zdrowia do importera z UK. Następnie importer z Wielkiej Brytanii dostarczy kopię dokumentu do systemu IPAFFS. Jako eksporter z Unii Europejskiej powinieneś pamiętać o dołączeniu fizycznej kopii świadectwa zdrowia do przesyłki. Przy eksporcie roślin oraz produktów roślinnych agencja celna UK wymaga certyfikatów fitosanitarnych. Eksporterów czeka jeszcze jedna zmiana. Od pierwszego lipca bieżącego roku towary wymagające procedury Border Control Posts (BCPs) znajdą się pod dużo większą kontrolą urzędników z Wielkiej Brytanii. Natomiast dokumentami potrzebnymi do eksportu produktów są: deklaracja eksportowa i dokument tranzytowy T1. Co więcej, aby wywieźć towar z UK oprócz odprawy celnej należy pamiętać o rozliczeniu transakcji. Aby tego dokonać trzeba zarejestrować się do VAT IOSS w jednym z krajów członkowskich. Ważne jednak żeby wiedzieć, że dotyczy to tylko produktów do 150 euro. Teraz już wiesz, czym jest agencja celna.