Zakładanie Firmy Dla Początkujących

Od początku biznesu do sukcesu

Jak założyć biznes w Czechach?

ByPiotr Szymczak

cze 1, 2022
zakładanie-spółki-w-czechach

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się zakładanie spółki w Czechach. Modelem stosowanym od lat przez polskich przedsiębiorców jest optymalizacja podatkowa w Czechach.

Biznes w Czechach

Z pewnością większość osób słyszała o licznych zaletach prowadzenia działalności w tym państwie. Przede wszystkim nie ma akcyzy na samochody sprowadzane z UE, a także jest zdecydowanie mniej obostrzeń w kwestiach rozliczania podatku VAT. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że z podatku VAT zwolnione są podmioty, które generują dochód nieprzekraczający 165 000 zł rocznie. Jeżeli chodzi o opodatkowanie VAT to w Czechach obowiązują bardzo liberalne przepisy. Żeby założyć spółkę w Czechach potrzebny będzie kapitał zakładowy na poziomie 1 KCZ, czyli jakieś 15 groszy. Stwarza to naprawdę ogromne możliwości nowym firmom, które dopiero co wchodzą na rynek. Podatek od dywidend także jest bardzo niski i wynosi 15%. Niezwykle proste jest zakładanie spółki w Czechach i nawet mało doświadczone oraz początkujące osoby powinny sobie z tym poradzić. Można również skorzystać z pomocy kancelarii, która zapewni kompleksową obsługę całego procesu. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych kancelarii prawnych, które cieszą się dobrą opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Na podobnym poziomie jak w Polsce są podatki w czeskim systemie fiskalnym. Jest jednak zdecydowanie większa swoboda w zakresie odliczeń podatku od towarów i usług, a system jest dużo prostszy.

Kwestie podatkowe

Tylko podmioty, które zawierają transakcje w Czechach mają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT. Ze zwolnienia z podatku VAT mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają 1 000 000 CZK. Należy pamiętać, że podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15%. Jest to różnica między przychodami a wydatkami. Oznacza to, że jeśli wydatki są większe to nie zapłacimy żadnego podatku. Dodatkowo za każdy rok kalendarzowy można odliczyć ulgę w wysokości 24 840 koron, czyli około 4100 zł. Trzeba pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów, jeżeli zamierzasz zarejestrować biznes w Czechach. Potrzebny będzie dowód osobisty, zaświadczenie o zameldowaniu oraz zaświadczenie o niekaralności. Działalność gospodarczą można zarejestrować w formie spółki prawa handlowego lub jako osoba fizyczna. Możliwe jest tworzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, jawnych oraz komandytowych. Niezbędne jest też określenie rodzaju prowadzonej działalności. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czy zakładanie spółki w Czechach się opłaca.